Biopsja trofoblastu

Biopsja trofoblastu jest to badanie inwazyjne obarczone 1% ryzykiem straty ciąży. Jego wynikiem jest określenie kariotypu płodu, a więc daje ono PEWNOŚĆ, że dziecko jest zdrowe. Wykonuje się go od 11 tyg ciąży – najwcześniej z wszystkich dostępnych metod inwazyjnych.

Biopsja trofoblastu wykonywana jest ambulatoryjnie, tzn nie wymaga leżenia w szpitalu. Należy zgłosić się z pustym pęcherzem moczowym, po lekkim śniadaniu. Trzeba mieć ze sobą wyniki poprzednich badań USG oraz KONIECZNIE wynik grupy krwi pacjentki!!!

Po odkażeniu skóry brzucha matki lekarz znieczula nasiękowo (czyli zastrzykiem podskórnym) miejsce wkłucia igły biopsyjnej. Następnie pod kontrolą USG wprowadza igłę do kosmówki omijając jamę owodniową z pływającym wewnątrz zarodkiem i pobiera tę tkankę do badania. Zabieg trwa parę minut i może być nieco nieprzyjemny, ale na pewno nie jest bardzo bolesny (w niektórych ośrodkach nie znieczula się skóry, uznając, że nie jest to konieczne). Pobrany materiał przekazywany jest do zakładu genetyki, gdzie wykonywane jest badanie. Na wynik czeka się od 2 do 4 tygodni (w zależności od „obłożenia” pracą danego zakładu genetyki).

Jeśli pacjentka ma grupę krwi RH (-) to po zabiegu musi dostać zastrzyk immunoglobuliny anty-D (profilaktyka konfliktu serologicznego).

Zalecenia po zabiegu biopsji trofoblastu:
oszczędzający tryb życia przez 3-5 dni
No-Spa 3×2 tabl w razie pobolewania brzucha
należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala położniczego jeśli wystąpi wysoka gorączka z dreszczami (>38 st), krwawienie z dróg rodnych lub odpływanie płynu owodniowego.

Klinika Fertina
Rejestracja telefoniczna: 609 366 732
Adres: ul. Dzika 15 lok CU4, 00-172 Warszawa
Email: fertina@fertina.pl