Amniopunkcja

Amniopunkcja jest to badanie inwazyjne obarczone 1% ryzykiem straty ciąży. Jego wynikiem jest określenie kariotypu płodu, a więc daje ono PEWNOŚĆ, że dziecko jest zdrowe. Wykonuje się go od 15 tyg ciąży (wcześniej nie wolno, gdyż okazało się, że tzw wczesne amniopunkcje wiązały się z późniejszymi wadami kończyn u dzieci).

Amniopunkcja wykonywana jest ambulatoryjnie, tzn nie wymaga leżenia w szpitalu. Należy zgłosić się z pustym pęcherzem moczowym, po lekkim śniadaniu. Trzeba mieć ze sobą wyniki poprzednich badań USG oraz KONIECZNIE wynik grupy krwi pacjentki!!!

Po odkażeniu skóry brzucha, pod kontrolą USG lekarz wkłuwa cienką igłę do jamy owodniowej obok pływającego płodu i pobiera kilkanaście mililitrów płynu owodniowego. Badanie trwa kilka minut, choć może ulec wydłużeniu jeśli wystąpią jakieś problemy techniczne wywołane przez, np. otyłość pacjentki, położenie płodu, mięśniaki macicy itp.
Pobrany materiał przekazywany jest do zakładu genetyki, gdzie wykonywane jest badanie. Na wynik czeka się od 2 do 4 tygodni (w zależności od „obłożenia” pracą danego zakładu genetyki).

Jeśli pacjentka ma grupę krwi RH (-), a jej mąż RH (+) to po zabiegu musi dostać zastrzyk immunoglobuliny anty-D (profilaktyka konfliktu serologicznego).

Zalecenia po zabiegu amniopunkcji:
oszczędzający tryb życia przez 3-5 dni
No-Spa 3×2 tabl w razie pobolewania brzucha
należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala położniczego jeśli wystąpi wysoka gorączka z dreszczami (>38 st), krwawienie z dróg rodnych lub odpływanie płynu owodniowego.

Klinika Fertina
Rejestracja telefoniczna: 609 366 732
Adres: ul. Dzika 15 lok CU4, 00-172 Warszawa
Email: fertina@fertina.pl