USG 2 trymestru

Cel badania w 22 tygodniu ciąży

Badanie wykonywane ok 22 tygodnia ciąży to główne badanie oceniające prawidłowość budowy ciała płodu.
Podczas tego badania ocenia się także długość kanału szyjki macicy (czy się nie skraca) i położenie łożyska (czy nie jest przodujące).

Dlaczego powinnam pójść na badanie?

Badanie USG daje unikalną możliwość dokładnego obejrzenia dziecka jeszcze przed narodzeniem. W znakomitej większości przypadków uspokaja rodziców, że wszystko jest w porządku. Jeśli u płodu zostaną wykryte nieprawidłowości, pozwala na zaplanowanie leczenia i przygotowanie się do porodu, a czasami umożliwia rozpoczęcie tego leczenia jeszcze w łonie matki.
Wykrycie skracającej się i rozwierającej szyjki macicy pozwala na natychmiastowe wdrożenia leczenia pod postacią założenia ratunkowego szwu szyjkowego lub pessarium.
Zdiagnozowanie patologii w usadowieniu łożyska jest kluczowe dla wyboru sposobu ukończenia ciąży – przy łożysku centralnie przodującym ciąża bezwzględnie musi być rozwiązana cięciem cesarskim!

Dlaczego 21-23 tydzień?

W przypadku tego badania nie ma aż tak restrykcyjnie oznaczonego czasu, w którym pacjentka powinna zgłosić się do specjalisty, jak miało to miejsce w 11-13 tygodniu. Większość zaleceń mówi o 20-24 tygodniu. Na podstawie swojego doświadczenia uważam, że badanie powinno odbyć się po 21 tyg, a najlepiej po skończonym 22 tygodniu ciąży. Dziecko jest wtedy dostatecznie duże, żeby dokładnie ocenić serce i inne narządy, także w niesprzyjających warunkach (nadwaga matki, zła wizualizacja, specyficzne położenie płodu utrudniające badanie, itp.). Jeśli pacjentka zgłosi się np. w skończonym 19 tyg, jest szczupła, a płód układa się dobrze do badania, to prawdopodobnie ocenę uda się przeprowadzić w całości; niemniej jednak nawet wtedy istnieje duże ryzyko konieczności powtórzenia badania za 2-3 tyg.
Kalkulatory szacujące ryzyko porodu przedwczesnego na podstawie długości kanału szyjki dostępne są po 22 tygodniu ciąży.

Jak się przygotować do badania?

Pacjentka powinna zgłosić się na niego z PUSTYM pęcherzem, co jest szczególnie istotne przy mierzeniu długości szyjki macicy.

Przebieg badania

Badanie wykonuje się sondą brzuszną (ocena dziecka) i przezpochwową (ocena szyjki macicy i łożyska). Zazwyczaj najpierw ocenia się dziecko, a potem pacjentka rozbiera się, jak do badania ginekologicznego i dalszą ocenę kontynuuje się sondą przezpochwową.

Badanie zaczyna się od ogólnej oceny położenia dziecka, jego ruchliwości, zachowania, subiektywnej oceny ilości płynu owodniowego. Zazwyczaj też od razu można powiedzieć, jaka jest płeć dziecka 🙂

Następnie lekarz dokonuje pomiarów różnych części ciała dziecka, na podstawie których oszacowywana jest masa płodu. Długości ciała dziecka nie mierzy się, gdyż jest ono zazwyczaj zwinięte w kłębek, a poza tym zbyt duże na uwidocznienie ”w całości” na jednym ekranie.

Po dokonaniu pomiarów i porównaniu ich z wartościami typowymi dla danego wieku ciąży, lekarz przechodzi do szczegółowej oceny wszystkich narządów płodu. Podczas tego badania można wykluczyć m.in. obecność wodogłowia, rozszczepu wargi, wrodzonej zaćmy, przepukliny przeponowej czy pępkowej, rozszczepu kręgosłupa, nieprawidłowości w budowie nerek i wielu wielu innych. Najczęstszym narządem płodu, w którym dochodzi do błędów w budowie i funkcjonowaniu jest serce. Właśnie dlatego prawidłowa ocena serca płodu podczas tego badania jest niezwykle ważna!

Czas trwania badania

Badanie trwa zazwyczaj około 20 min, ale razem z przygotowaniem się do niego i omówieniem wyniku może zająć do 30 min.
Nagrywanie filmiku przedłuża czas badania o kilka- kilkanaście minut.

Klinika Fertina
Rejestracja telefoniczna: 609 366 732
Adres: ul. Dzika 15 lok CU4, 00-172 Warszawa
Email: fertina@fertina.pl