Przezierność karkowa

Przezierność karkowa (z ang nuchal translucency, stąd skrót NT) to główny marker ultrasonograficzny oceniany podczas badania w 11-13 tygodniu. Odpowiada on akumulacji płynu w okolicy karku, którą ma każdy zarodek i którą w odpowiednim przekroju mierzymy w milimetrach. Pomiar ten musi być wykonywany w ściśle określonych warunkach, tzn. zarodek powinien leżeć swobodnie, równolegle do sondy i nosem do góry. Aparat USG, którym wykonywane jest badanie musi być odpowiedniej klasy, pozwalając na bardzo duże powiększenie obrazu przy zachowanej dobrej rozdzielczości.

Należy pamiętać, że nie ma jednej określonej „normy” NT – zakres prawidłowych wartości przedstawiony jest w formie wykresu, na który nanoszony jest pomiar uzyskany u naszego badanego zarodka. Jeśli nasz pomiar jest powyżej 95 centyla dla danego wieku ciąży, to uznajemy go za nieprawidłowy. Może to wiązać się z chorobą chromosomalną u płodu ( np. zespołem Downa), wadą serca lub inną wrodzoną chorobą dziecka. Może także wystąpić u zupełnie zdrowego zarodka! Nieprawidłowe NT to pewien objaw, marker, a nie rozpoznanie kliniczne!

Przezierność karkowa zmierzona w milimetrach, razem z innymi markerami ultrasonograficznymi przeliczana jest przez algorytm oszacowujący ryzyko wystąpienia choroby chromosomalnej u płodu. Dopiero ten wyliczony współczynnik jest wynikiem badania USG w 11-13 tygodniu i wraz ze zdjęciami dokumentującymi poprawność pomiarów powinien znaleźć się w dokumentacji badania, którą otrzymuje pacjentka.

O pozostałych markerach I-go i II-go trymestru możesz przeczytać w naszym artykule poświęconym markerom ultrasonograficznym.

Klinika Fertina
Rejestracja telefoniczna: 609 366 732
Adres: ul. Dzika 15 lok CU4, 00-172 Warszawa
Email: fertina@fertina.pl